Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100 vs AMD Ryzen 9 7940H
Specifications of CPUs
CPU Comparison Result
Basic
Label Name
Qualcomm
AMD
Launch Date
October 2023
January 2023
Platform
Laptop
Mobile
Model Name
?
X1E-78-100
Ryzen 9 7940H
Code Name
Oryon
Phoenix
Foundry
Samsung TSMC
Generation
Oryon
Ryzen 9 (Zen 4 (Phoenix))
CPU Specifications
Total Cores
?
12
Total Threads
Where applicable, Intel® Hyper-Threading Technology is only available on Performance-cores.
Performance-cores
12
Basic Frequency
4 GHz
Max Turbo Frequency
up to 5.2 GHz
Performance-core Base Frequency
3.4 GHz
L1 Cache
64 KB (per core)
L2 Cache
1 MB (per core)
L3 Cache
42MB
16 MB (shared)
Multiplier Unlocked
No
Multiplier
40.0x
Bus Frequency
100 MHz
CPU Socket
AMD Socket FP8
Unlocked Multiplier
No
Technology
4 nm
4 nm
TDP
23-65 W
35 W
Max. Operating Temperature
Junction Temperature is the maximum temperature allowed at the processor die.
100°C
PCIe Version
4.0
PCI Express Version
Gen 4, 20 Lanes (CPU only)
Instruction Set
Arm-64
Transistors
25,000 million
Memory Specifications
Memory Type
LPDDR5x-8448
DDR5
Max Memory Size
Max memory size refers to the maximum memory capacity supported by the processor.
64GB
Memory Channels
The number of memory channels refers to the bandwidth operation for real world application.
Dual-channel
Max Memory Bandwidth
135 GB/s
ECC Memory
Yes
GPU Specifications
GPU Name
Qualcomm® Adreno™
Integrated Graphics Model
True
Radeon 780M
Graphics Performance
3.8 TFLOPS
Advantages
Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-78-100
Snapdragon X Elite X1E-78-100
  • More Total Cores: 12 (12 vs 8)
  • Larger L3 Cache: 42MB (42MB vs 16 MB (shared))
  • Newer Launch Date: October 2023 (October 2023 vs January 2023)
Geekbench 6
Single Core
Snapdragon X Elite X1E-78-100
+1% 2418
Ryzen 9 7940H
2383
Multi Core
Snapdragon X Elite X1E-78-100
+13% 12731
Passmark CPU
Single Core
Snapdragon X Elite X1E-78-100
+27% 4028
Multi Core
Snapdragon X Elite X1E-78-100
+35% 30710