Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100 vs AMD Ryzen 7 5700X3D
CPU Comparison Result
Basic
Label Name
Qualcomm
AMD
Launch Date
October 2023
January 2024
Platform
Laptop
Desktop
Model Name
?
X1E-80-100
Ryzen 7 5700X3D
Code Name
Oryon
Vermeer
Foundry
Samsung TSMC
Generation
Oryon
Ryzen 7 (Zen 3 (Vermeer))
CPU Specifications
Total Cores
?
12
Total Threads
Where applicable, Intel® Hyper-Threading Technology is only available on Performance-cores.
Performance-cores
12
Basic Frequency
3 GHz
Max Turbo Frequency
up to 4.1 GHz
Performance-core Base Frequency
3.4 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
Maximum P-core turbo frequency derived from Intel® Turbo Boost Technology.
4.0 GHz
L1 Cache
64 KB (per core)
L2 Cache
512 KB (per core)
L3 Cache
42MB
96 MB (shared)
CPU Socket
AMD Socket AM4
Bus Frequency
100 MHz
Multiplier Unlocked
No
Unlocked Multiplier
No
Multiplier
30.0x
Technology
4 nm
7 nm
TDP
23-65 W
105 W
Max. Operating Temperature
Junction Temperature is the maximum temperature allowed at the processor die.
90°C
PCIe Version
4.0
PCI Express Version
Gen 4, 20 Lanes (CPU only)
Instruction Set
Arm-64
Transistors
8,850 million
Memory Specifications
Memory Type
LPDDR5x-8448
DDR4
Max Memory Size
Max memory size refers to the maximum memory capacity supported by the processor.
64GB
Memory Channels
The number of memory channels refers to the bandwidth operation for real world application.
Dual-channel
Max Memory Bandwidth
135 GB/s
ECC Memory
Yes
GPU Specifications
GPU Name
Qualcomm® Adreno™
Integrated Graphics Model
True
Graphics Performance
3.8 TFLOPS
Advantages
Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
Snapdragon X Elite X1E-80-100
  • More Total Cores: 12 (12 vs 8)
  • Higher Technology: 4 nm (4 nm vs 7 nm)
  • Higher Memory Type: LPDDR5x-8448 (LPDDR5x-8448 vs DDR4)
AMD Ryzen 7 5700X3D
Ryzen 7 5700X3D
  • Larger L3 Cache: 96 MB (shared) (42MB vs 96 MB (shared))
  • Newer Launch Date: January 2024 (October 2023 vs January 2024)
Geekbench 6
Single Core
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+38% 2671
1938
Multi Core
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+42% 13910
Performance
Snapdragon X Elite X1E-80-100
MB/Sec
File Compression
+5%
+14%
11.9
Routes/Sec
Navigation
+5%
81.9
+3%
58.2
Pages/Sec
HTML5 Browser
+43%
+112%
63.3
MPixels/Sec
PDF Renderer
+45%
+63%
35.8
Images/Sec
Photo Library
+52%
+45%
15.7
KLines/Sec
Clang
+76%
+67%
Pages/Sec
Text Processing
+37%
+26%
80
MB/Sec
Asset Compression
+34%
+16%
83.2
Images/Sec
Object Detection
+168%
+98%
10.9
Background Blur
+2%
52.4
+11%
86.4
MPixels/Sec
Horizon Detection
+6%
+34%
Object Remover
+38%
+11%
95.5
HDR
+48%
+43%
33.7
Photo Filter
+51%
120
+82%
KPixels/Sec
Ray Tracer
+31%
+20%
86.6
KPixels/Sec
Structure from Motion
+19%
+64%
Single Core
Multi Core
Passmark CPU
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+12% 3345
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+16% 26429