Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100 vs AMD Ryzen 9 8940H
Specifications of CPUs
CPU Comparison Result
Basic
Label Name
Qualcomm
AMD
Launch Date
October 2023
January 2024
Platform
Laptop
Laptop
Model Name
?
X1E-80-100
Ryzen 9 8940H
Code Name
Oryon
Zen 4 (Phoenix)
Foundry
Samsung TSMC
Generation
Oryon
CPU Specifications
Total Cores
?
12
Total Threads
Where applicable, Intel® Hyper-Threading Technology is only available on Performance-cores.
Performance-cores
12
Performance-core Base Frequency
3.4 GHz
4.0 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
Maximum P-core turbo frequency derived from Intel® Turbo Boost Technology.
4.0 GHz
5.2 GHz
L1 Cache
64K per core
L2 Cache
8MB
L3 Cache
42MB
16MB
Unlocked Multiplier
No
No
CPU Socket
FP8
Multiplier
40x
Bus Frequency
100MHz
Technology
4 nm
4 nm
TDP
23-65 W
15 W
Max. Operating Temperature
Junction Temperature is the maximum temperature allowed at the processor die.
100°C
PCIe Version
4.0
Instruction Set
Arm-64
x86-64
Transistor Count
25 billions
Memory Specifications
Memory Type
LPDDR5x-8448
DDR5-5600
Max Memory Size
Max memory size refers to the maximum memory capacity supported by the processor.
64GB
256GB
Memory Channels
The number of memory channels refers to the bandwidth operation for real world application.
Max Memory Bandwidth
135 GB/s
89.6 GB/s
GPU Specifications
GPU Name
Qualcomm® Adreno™
Integrated Graphics Model
True
True
GPU Base Frequency
1500 MHz
GPU Max Dynamic Frequency
2800 MHz
Execution Units
Max Resolution
7680x4320 - 60 Hz
Graphics Performance
3.8 TFLOPS
8.12 TFLOPS
Miscellaneous
PCIe Lanes
20
Advantages
Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
Snapdragon X Elite X1E-80-100
  • More Total Cores: 12 (12 vs 8)
  • Larger L3 Cache: 42MB (42MB vs 16MB)
AMD Ryzen 9 8940H
Ryzen 9 8940H
  • Higher Performance-core Max Turbo Frequency: 5.2 GHz (4.0 GHz vs 5.2 GHz)
  • Newer Launch Date: January 2024 (October 2023 vs January 2024)
Geekbench 6
Single Core
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+18% 2671
2262
Multi Core
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+14% 13910
Performance
Snapdragon X Elite X1E-80-100
MB/Sec
File Compression
+5%
+3%
11.9
Routes/Sec
Navigation
+3%
81.9
+3%
58.2
Pages/Sec
HTML5 Browser
+38%
+54%
63.3
MPixels/Sec
PDF Renderer
+37%
+22%
35.8
Images/Sec
Photo Library
+12%
+11%
15.7
KLines/Sec
Clang
+43%
+30%
Pages/Sec
Text Processing
+12%
+6%
80
MB/Sec
Asset Compression
+17%
+5%
83.2
Images/Sec
Object Detection
+20%
+30%
10.9
Background Blur
+15%
52.4
+12%
86.4
MPixels/Sec
Horizon Detection
+2%
+4%
Object Remover
+57%
+19%
95.5
HDR
+26%
+14%
33.7
Photo Filter
+31%
120
+28%
KPixels/Sec
Ray Tracer
+3%
+7%
86.6
KPixels/Sec
Structure from Motion
+26%
+18%