Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100 vs Intel Core i7-14650HX
CPU Comparison Result
Basic
Label Name
Qualcomm
Intel
Launch Date
October 2023
January 2024
Platform
Laptop
Mobile
Model Name
?
X1E-80-100
Core i7-14650HX
Code Name
Oryon
Raptor Lake-HX
Foundry
Samsung TSMC
Generation
Oryon
Core i7 (Raptor Lake-HX Refresh)
CPU Specifications
Total Cores
?
12
Total Threads
Where applicable, Intel® Hyper-Threading Technology is only available on Performance-cores.
Performance-cores
12
Efficient-cores
8
Performance-core Base Frequency
3.4 GHz
2.2 GHz
Efficient-core Base Frequency
1600 MHz up to 3.7 GHz
Performance-core Max Turbo Frequency
Maximum P-core turbo frequency derived from Intel® Turbo Boost Technology.
4.0 GHz
up to 5.2 GHz
L1 Cache
80 KB (per core)
L2 Cache
2 MB (per core)
L3 Cache
42MB
30 MB (shared)
Unlocked Multiplier
No
Multiplier Unlocked
Yes
Multiplier
22.0x
Bus Frequency
100 MHz
CPU Socket
Intel BGA 1964
Technology
4 nm
10 nm
TDP
23-65 W
55 W
Max. Operating Temperature
Junction Temperature is the maximum temperature allowed at the processor die.
100°C
PCIe Version
4.0
PCI Express Version
Gen 5, 16 Lanes (CPU only)
Instruction Set
Arm-64
Memory Specifications
Memory Type
LPDDR5x-8448
DDR4, DDR5
Max Memory Size
Max memory size refers to the maximum memory capacity supported by the processor.
64GB
Memory Channels
The number of memory channels refers to the bandwidth operation for real world application.
Dual-channel
Max Memory Bandwidth
135 GB/s
ECC Memory
Yes
GPU Specifications
GPU Name
Qualcomm® Adreno™
Integrated Graphics Model
True
UHD Graphics 710
Graphics Performance
3.8 TFLOPS
Advantages
Qualcomm Snapdragon X Elite X1E-80-100
Snapdragon X Elite X1E-80-100
  • Larger L3 Cache: 42MB (42MB vs 30 MB (shared))
  • Higher Technology: 4 nm (4 nm vs 10 nm)
Intel Core i7-14650HX
Core i7-14650HX
  • More Total Cores: 16 (12 vs 16)
  • Higher Performance-core Max Turbo Frequency: up to 5.2 GHz (4.0 GHz vs up to 5.2 GHz)
  • Newer Launch Date: January 2024 (October 2023 vs January 2024)
Geekbench 6
Single Core
Snapdragon X Elite X1E-80-100
2671
+1% 2693
Multi Core
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+1% 13910
Performance
Snapdragon X Elite X1E-80-100
MB/Sec
File Compression
+19%
+18%
11.9
Routes/Sec
Navigation
+26%
81.9
+37%
58.2
Pages/Sec
HTML5 Browser
+7%
+1%
63.3
MPixels/Sec
PDF Renderer
+6%
+13%
35.8
Images/Sec
Photo Library
+1%
+11%
15.7
KLines/Sec
Clang
+24%
+24%
Pages/Sec
Text Processing
+4%
+10%
80
MB/Sec
Asset Compression
+1%
+3%
83.2
Images/Sec
Object Detection
+6%
+19%
10.9
Background Blur
+32%
52.4
+9%
86.4
MPixels/Sec
Horizon Detection
+13%
+27%
Object Remover
+16%
+7%
95.5
HDR
+24%
+12%
33.7
Photo Filter
+5%
120
+2%
KPixels/Sec
Ray Tracer
+14%
+6%
86.6
KPixels/Sec
Structure from Motion
+3%
+10%
Single Core
Multi Core
Passmark CPU
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+15% 3844
Snapdragon X Elite X1E-80-100
+73% 39286